Ravnanje z živalskimi stranskimi proizvodi
Medobčinski inšpektorat občin Beltinci, Črenšovci, Odranci, Turnišče in Velika Polana
9231 Beltinci Fax: 02/541 35 70
medobcinski.inspektorat@beltinci.si
KAM ODLAGATI KLAVNIČNE ODPADKE?
Živalski stranski proizvodi ne sodijo v naravno okolje!
Živalski stranski proizvodi (ŽSP) nastanejo ob zakolu ali poginu živali oz. ob predelavi proizvodov živalskega izvora. To so lahko cela telesa ali le deli živali, proizvodi živalskega izvora ali drugi proizvodi, ki so pridobljeni iz živali in niso namenjeni prehrani ljudi. V primeru nepravilne rabe ali odstranitve, lahko predstavljajo tveganje za zdravje ljudi in živali ter okolje, zato so pravila za ravnanje z njimi predpisana tako v zakonodaji Evropske unije kot tudi v slovenski nacionalni zakonodaji.
Ločimo jih v tri kategorije glede na raven tveganja za javno zdravje in zdravje živali (vir KOTO d.o.o.):- ŽSP kategorije 1 so snovi, ki vsebujejo potencialno rizičen material, zato jih predelamo in odstranimo kot odpadek s sežigom v sežigalnici. Najpogosteje so to živali, ki so okužene ali obstaja sum, da bi lahko bile okužene oz. vsebujejo nedovoljene snovi, ki delujejo kot nevarni onesnaževalci okolja. Med ŽSP kategorije 1 uvrščamo tudi trupla hišnih ljubljenčkov, živali iz zooloških vrtov in gostinske odpadke, ki nastanejo v mednarodnem prometu.
- ŽSP kategorije 2 so prav tako snovi, ki lahko vsebujejo rizičen material. Mednje uvrščamo poginule živali, vsebine prebavnega trakta živali, flotate, pokvarjeno meso, blato ipd. ŽSP kategorije 2 predelamo podobno kot kategorijo 1.
- ŽSP kategorije 3 so sicer užitne snovi živalskega izvora, a jih ljudje iz komercialnih razlogov pogosto ne uporabimo in zavržemo. To so npr. deli živali (kože, kopita, parklji, rogovi, ščetine prašičev, ptičje perje in kri), presežki izdelkov iz živilsko predelovalne industrije, jajca, mleko, ribe ipd. Z ustreznim postopkom obdelave ŽSP kategorije 3 pridobivamo surovine, ki so uporabne za hrano hišnih ljubljenčkov in industrijo gnojil, pogosto pa tudi v tehnični, farmacevtski in kozmetični industriji.
Delovni čas prevzema ostankov od klanja za lastno porabo na zbirnih mestih Nacionalnega veterinarskega inštituta (NVI):
NVI Murska Sobota - Noršinska ulica 35, 9000 Murska Sobota
Tel.št.: 02/532 14 71 (ponedeljek-petek: od 7. do 9. ure)
Prevzem se izvaja proti plačilu, ostanki od klanja pa morajo biti predani v biorazgradljivi vrečki ali prepeljani v posodi iz katere je možen presip. Prevzemanje tovrstnih odpadkov prevzema na svojem sedežu tudi podjetje Saubermacher - Komunala MS d.o.o., Noršinska ulica 12, 9000 Murska Sobota.
Če naletite na klavnične odpadke oz. ŽSP v naravi, obvestite Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, UPRAVA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA VARNO HRANO, VETERINARSTVO IN VARSTVO RASTLIN, območni urad Murska Sobota, Kocljeva 10, 9000 Murska Sobota, tel: (02) 521 43 40, OU-MurskaSobota.UVHVVR@gov.si, znotraj katere deluje Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Pripravila: Petra Hozjan,
strokovna sodelavka v MI